

- 21.századi -Kommunikációt
A képviseleti demokráciában egy polgármester és a képviselők feladata az, hogy érvényesítsék a választóik állampolgári jogait.
Ezért kötelességük a teljes ciklus alatt kapcsolatot tartani a lakossággal, rendszeresen be kell számolniuk a munkájukról, ki kell kérniük választóik véleményét egyes kérdésekben, és rendszeresen informálódniuk kell a közösség életét érintő ügyekről.
A helyi ügyek minden állampolgárt egyaránt érintenek!
Az önkormányzatnak ezért a hagyományos feladatain túl a közösség felé vezető kommunikációs híd kiépítése is elsődleges feladatai közé kell tartozzon, hiszen csak így tud a lakosság érdekében cselekedni.
A településen élők jogosan várják el a megfelelő szintű tájékoztatást minden közügyről, és jogosan várják el a kétirányú, interaktív párbeszéd lehetőségét is.
Ha egy önkormányzat nyíltan, a nehézségeket nem rejtegető módon kommunikál, akkor a felmerülő problémákat is hatékonyabban oldhatja meg.
Noha a testületi jegyzőkönyvek (amennyiben elérhetőek) beszámolnak arról, hogy hogyan szavazott és mit mondott az adott képviselő, de ugyanilyen fontos, hogy az álláspontjáról ő maga is nyilatkozzon. Az ideális tisztségviselő munkájához elengedhetetlen, hogy folyamatos, kétirányú kommunikációt biztosítson a választók számára. Tájékoztasson, fogadja a kérdéseket-észrevételeket és reagáljon azokra.
A probléma:
Sajnos a jelenlegi gyakorlat azt mutatja, hogy néhány kötelező megjelenéstől eltekintve jelenleg nincs “ÉLŐ” kommunikációs kapcsolat Verőce vezetősége és a lakosság között.
Verőce lakosságát az önkormányzat évek óta a havonta egyszer megjelenő
• Verőcei Tükör nevű nyomtatott havilap oldalain,
• egy nehezen kezelhető és erősen hiányos tartalmú weboldalon
• és egy hozzászólásokat tiltó facebook oldalon keresztül tájékoztatja.
Az előző önkormányzati választások vége óta (2019.08) vezetett statisztika szerint Verőce hivatalos FB oldala arról árulkodik, hogy sajnos ezt a nagyon hasznos, nagy elérésű és ingyenes felületet is csak az újabb választások évben, közeledve a kitűzött szavazás dátuma felé, szimpla kampányeszközként használják.
Külön felhívjuk a figyelmet a COVID időszak alatti nulla kommunikációra, holott ekkor szinte minden fontos információ az online térben volt elérhető!!!
Ha mégis kikerül egy tájékoztató poszt, a kommunikáció kizárólag egyirányú.
Ezen a felületen a hozzászólást LETILTOTTÁK.

Megoldási javaslataink:
1) Tisztségviselőink legyenek elérhetőek, rendelkezzenek nyilvános e-mail címmel, amin keresztül könnyen, direktben el lehet érni őket. Válaszoljanak a megkeresésekre, tartsanak a kapcsolatot a választókkal!
2) A közösségi médián keresztül érkező megkeresésekre is reagáljanak!
3) Havonta tartsanak legalább egy fogadóórát, amelyen személyesen lehet velük beszélgetni. A fogadóórákat úgy jelöljék ki, hogy a lehető legtöbb lakos számára alkalmas legyen az időpont!
4) Kommunikáljanak, számoljanak be a munkájáról a közösségi oldalakon, a helyi újságban rendszeresen adjanak hírt arról, hogy milyen problémákat látnak, milyen ügyekkel foglalkoznak!
5) Vonják be az embereket a munkájukba. Lakók, helyi szervezetek, szakértők bevonásával aktívan tegyenek az ügyek megoldásáért!
Dolgozzanak együtt a lakossággal, ismerjék a helyi szerveződéseket!
6) Legyen nyilvános felület a problémák és megoldások, javaslatok közvetítésére
7) Tegyék átláthatóvá az önkormányzati ügyintézési folyamatokat:
• tájékoztassák a választókat arról, hogy milyen ügyekkel kapcsolatban, mikor, hol és hogyan lehet felkeresni az önkormányzatot.
• Tegyék közzé az ehhez szükséges elérhetőségeket, nyomtatványokat és rövid ügyintézési folyamatleírásokat.
• Teremtsenek lehetőséget az egyszerű, gyors, digitális lakossági hibabejelentésre!
8) Rendszeresen keressék a kapcsolatot a lakossággal, ne csak kampányidőszakban keressék fel a választókat, teremtsék meg a folyamatos kapcsolattartás lehetőségét.
Meg kell valósítanunk a ...
Minden tisztviselőnek:
- Nyilvános telefonszámot
- Nyilvános direkt e-mail címet
- A közösségi oldalakon az őt, vagy területét érintő kérdésekben válaszadási kötelezettséget
- Munkaidőn kívűli fogadóórát

